Denne opskrift på koldhævede boller med kerner er ganske enkelt, altid en vinder i køkkenet. Jeg synes at disse hjemmebagte koldhævede boller egner sig fortrinligt til morgenmad og madpakken – at de er super lette at lave og tilmed er sunde er jo kun en bonus! Jeg kan personlig bedst lide grove boller med fuldkorn og kerner, så disse er gået hen og blevet en personlig favorit.
Du kan med fordel forberede dejen til de koldhævede boller om aftenen, lade den stå natten over og smide dem i ovnen næste morgen, og så er der altså lækre, sunde og lune boller til morgenmad. Det slår aldrig fejl. Opskriften du får herunder, er beregnet til 12 koldhævede boller.
Ingredienser til koldhævede boller:
- 5 dl koldt vand
- 20 gram gær
- 1 spsk groft salt
- 1 spsk honning eller sukker
- 200 gram grahamsmel (eller rugmel, havregryn o.l)
- Ca. 400 gram hvedemel
- 75 gram kerner (Fx 3-kornsblandinger, 5-kornsblandinger, græskarkerner og solsikkekerner)

Fremgangsmåde til at lave koldhævede boller:
- Hæld vandet i en skål og opløs gæren deri.
- Tilsæt salt og honning.
- Ælt først grahamsmel og kerner i og dernæst hvedemel lidt af gangen.
- Ælt til dejen er sammenhængende, men stadig fugtig og med konsistens som en tyk grød.
- Dæk dejen til og stil den i køleskabet 8-10 timer.
- Sæt ovnen på 225 grader.
- Slå dejen ned med en ske og læg dejen i klatter på en bageplade beklædt med bagepapir.
- Bag bollerne i 20 minutter og køl dem af på en bagerist.
Jeg lavede dejen til de koldhævede boller om aftenen og smed dem i ovnen næste morgen.

Opdateret opskrift på koldhævede boller
Jeg har senere lavet en ny udgave af de hjemmebagte koldhævede boller med kerner, efter opfordring fra en læser. De boller har fået dyppet bunden i solsikkekerner, således at de minder om skagensboller. Se opskriften på koldhævede boller med en bund af solsikkekerner her.
Du kan se flere af mine lækre opskrifter med bagværk her. Du finder stensikkert noget der kan tilfredsstille sulten.
jeg ska så meget prøve disse boller =)
Disse boller vil jeg lave til min madpakke 🙂
De ser vildt lækre ud.
Jeg lavede nogle lignende disse i påsken, men synes de blev for klæge, så tror lige jeg låner din opskrift og prøver den af ved lejlighed… De ser super gode ud! Måske jeg havde puttet for mange kerner i, I don’t ud, men de var bare ikke helt som jeg regnede med… Men disse vil jeg prøve. Tak for opskrift 🙂
Disse boller ser virkelig skønne ud. Vil prøve dem så snart som muligt 🙂 Kan man sætte bollerne i en kold ovn eller skal ovnen først være helt varm?
Hej Liva,
Jeg vil tro du sagtens kan sætte dem i en kold ovn, så skal de nok bare have lidt længere bagetid. Du kan jo prøve at stikke lidt i dem og se hvornår de er færdige 🙂
Mvh Anja
Geniale boller 🙂 Lavede dog mine ved lige at trykke bunden i solsikkekerner – mums 🙂
Hej René,
Det lyder også super lækkert! Det vil jeg da lige overveje næste gang 🙂
\Anja
Det minder meget om skagensstykker 😀 Kerner er altid godt i brød 🙂
Ja det skal man sørme ikke kimse af 🙂
Jeg er enig i de øvrige kommentarer. Absolut nogle lækre boller. De kan godt anbefales – denne opskrift bliver i hvert fald den jeg bruger fremover…:-)
Jeg har lige taget en portion ud af ovnen. Umddelbart er 25 min. alt for meget. Jeg har bagt i varmluftsovn og satte derfor temperaturen til 200 grader. Efter 19 minutter måtte jeg tage dem ud, da jeg ellers frygtede, at de ville blive alt for solbrændte.
Jeg skal have dem med til morgenmad her kl.8, og jeg er dælme spændt på resultatet.(De ser ud som om, at man skal have et godt tandsæt for at gå i krig med dem)
Hej med dig,
Ja det er jo lidt svært med bagetid da det varierer fra ovn til ovn, ligesom det også afhænger af hvor store de er blevet. Jeg synes faktisk ikke de er grove på den måde at man skal passe på tænderne, tvært imod 🙂 Men nu ved jeg jo ikke hvilke kerner du har brugt 😉
\Anja
Det er de bedste koldhævede boller jeg har bagt, super luftige og lækre..jeg har dog kun givet 20 min med 200grader varmluft.
Mange hilsner
Britta
Hej Britta,
Mange tak for din kommentar. Dejligt at de blev gode! Jeg er også stadigvæk kæmpe fan!
Mange hilsner Anja
Du skriver at dejen skal være som tyk grød, men sådan ser den slet ikke ud på billedet…
Hej Louise,
Nej der er nok lige lovlig meget mel i den opskrift på billedet. De blev fine nok alligevel, men har sidenhen lavet dem med en tyndere dej (som opskriften siger) og de bliver glimrende 🙂
hej har lige bagt disse boller de er blevet super gode
lavede dobbel potion så dobbelt op på lykke syntes godt nok jeg blev nød til at spæde til med lidt meget mere mel ellers var den for tynd men skidt pyt bare de blev gode og det syntes jeg de blev har også lavet et brød som skal fryses et par dage glæder mig til at se om det kan holde til det
Hej Kirstine,
Hvor er det dejligt at høre. Du må meget gerne melde tilbage om det fungerer som brød også, det kunne også være lækkert morgenbrød!
Hej, har brugt denne som grundopskrift flere gange. Det bliver altid supergodt. Jeg bruger 1 dl knækkede rugkerner og 1 dl knækkede hvedekerner til denne portion. Og de bliver altid lagt i blød i vand natten over inden de kommer i dejen. Så undgår man at knække tænderne og det gør bollerne meget saftige. Der ryger også en dl hørfrø i. Og så blander jeg frisk med havreklid og durummel (max 1/3). Har også prøvet med rigeligt med blå birkes i dejen. Også godt. Bollerne i model større er et hit som teenage madpakke – gerne med røget laks og cream cheese.
Jeg har lavet dem til kollegaerne ….. efter opskriften med lidt ekstra HOnning …. er nu igang med 2. gang…. på opfordring fra de selvsamme kollegaer, så tak for denne opskrift Anja
Hej Mette,
Hvor skønt at du kunne bruge den 🙂
Mvh Anja
Så er dejen smidt i køleskabet…;-)
Glæder mig til at smage bollerne imorgen tidelig….
Så er dejen smidt i køleskabet…;-)
Glæder mig til at smage bollerne imorgen tidelig….
Mvh. Dianna
Det er en virkelig god opskrift. Jeg har et par gange tilføjet hakkede valnødder, og det fungerer også fortrinligt:-)
Det lyder også lækkert Sigrun! Det vil jeg huske 🙂
nu er min dej også på køl …håber det bliver godt … er ellers et disaster ! i at bage brød !
Jeg krydser fingre for at den blev god! Jeg vil vove at påstå at den er svær at ødelægge, men man skal aldrig sige aldrig 😉
Fantastiske boller – jeg laver dem hver weekend 😉
De er så gode de boller og nemme, de er blevet mine yndlings boller og bage 🙂 elsker at man slipper for dej på fingerne 🙂
Jeg har det på samme måde Tine. Elsker også at man ikke skal have fingrene i dejen 😀
Kan dejen holde sig i køleskabet mere end de 10 t? Har læst om nogle der kunne holde sig i flere dage.
Hej Heidi,
Uha, det ved jeg faktisk ikke om den kan. Jeg har ikke selv prøvet og ved ikke helt nok om det til at udtale mig om den kan eller ikke kan 🙂 Men du må meget gerne give en tilbagemelding hvis du giver det et forsøg.
/Anja